Najpoznatije istorijske fotografije za koje se ispostavilo da nisu istinite
Internet je u mnogo čemu olakšao živote milionima ljudi. Danas je svaku informaciju moguće proveriti, kao i doći do bilo kod podatka ili osobe ma koliko ona bila udaljena.
Ipak, tehnologija radi i “u obrnutom smeru”, pa se lažne vesti šire brzinom munje i nemoguiće ih je zaustaviti.
Mesto sa najdužim imenima na svetu: Brdo na Novom Zelandu za Ginisa
Ovo su neke istorijske fotografije koje su izazvale pravu pometnju jednom kada su se pojavile, samo da bi se kasnije ispostavilo da su – lažne.
Stiven Hoking na maršu protiv rata u Vijetnamu 1968. godine
Stephen #Hawking, Tariq Ali and Vanessa Redgrave at a march against the Vietnam war in London, 1968. pic.twitter.com/4JHEfudsrl
— CharleHuguenin (@CharleJHuguenin) March 14, 2018
Videli ste ovu sliku?! Zaista šalje moćnu poruku, ali postoji jedan problem. Na njoj nije čuveni naučnik Stiven Hoking.”The National Portrait Gallery” u čijem vlasništvu se nalazi fotografija, potvrdili su da je na njoj nepoznarti muškarac i izdali su saopštenje u kome se izvinjavaju svima koje su doveli u zabludu.
Maskota filmskog studija MGM, lav Leo, snima logo te kompanije
— Carrie Fisher (@carrieffisher) July 5, 2016
Ovaj prizor zgrozio je sve ljubitelje životinja, kao i organizacije za zaštitu, ali se ispostavilo se da je ova priča totalno lažna i da je slika fotošopirana. Naime, ovaj lav je iz izraelskog zoološkog vrta, imao je tumor na mozgu, uspavan je i odveden u veterinarsku stanicu na skener.
Dve žene prvi put nose kratke pantalone javno 1937. godine
A crowd of men staring at two women wearing shorts in public, 1937. pic.twitter.com/6ejUeIvf7Q
— History Daily (@historydailypix) May 8, 2018
Ova fotografija je krenula da kruži po društvenim mrežama sa opisom da je reč o devojkama koje po prvi put nose kratke pantalone u javnosti, kao i da je prizor bio toliko skandalozan da je izazvao saobraćajnu nesreću, koja se može videti na fotografiji. U stvarnosti, fotografija je autentična, ali je čitava scena montirana sa namerom da bude komična.
Eksperiment kojim su želeli da devojčicu Džin učine “besmrtnom”
Džon Kenedi i Merlin Monro u zagrljau
JFK and Marilyn Monroe. pic.twitter.com/Emz05ChKrT
— History Lovers Club (@historylvrsclub) May 1, 2018
Afera između američkog predsednika Džona Kenedija i glumice Merilin Monro jedna od najkontroverznijih i nikada dokazanih teorija zavere. Istina je u tome da ne postoje fotografije njih dvoje u zagrljaju. One koje kruže internetom delo su Alisona Džeksona, umetnika poznatog po tome što unajmljuje dvojnike poznatih i onda ih fotografiše u neobičnim i nedoličnim pozama.
Nacisti su imali slatkiše sa kukastim krstom
Picture is NOT of a nazi era kid eating swastika candy, see here for more information;https://t.co/8jY87nYRaU pic.twitter.com/6pAocIlNSe
— Juffrouw Jo Hedwig Teeuwisse (@JoHedwig) March 28, 2017
Nacisti jesu jako dobro “brendirali” svoju sumanutu ideologiju i jesu stavljali svastiku na sve, ali ipak kukasti krst nije završio na sladoledu. Sporna fotografija je zapravo scena iz filma “Eine Liebe In Deutschland” (“Ljubav u Nemačkoj”) iz 1983. godine.
Top šest – najčudnije drveće na planeti